Skip to content

338 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block4201
Lot194
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionCOAH PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,026
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
24%
Improvement Value:$45,300
76%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,846+2.0%
2024$1,809+3.2%
2023$1,754+1.4%
2022$1,730+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 4010, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 2001