Skip to content

18 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block4201
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,355
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,500
24%
Improvement Value:$308,000
76%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,500+2.0%
2024$12,250+3.2%
2023$11,875+1.4%
2022$11,710+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft2,355DeedBook 6600, Page 1613Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6121, Page 507

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4451, Page 219

Property Sale

Sale
$287,800
DeedBook 3911, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 2000