Skip to content

104 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block4201
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
25%
Improvement Value:$292,200
75%
Total Assessment$388,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,036+2.0%
2024$11,795+3.2%
2023$11,434+1.4%
2022$11,274+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 6267, Page 1279Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6055, Page 491

Property Sale

Sale
$497,500
DeedBook 5316, Page 153

Property Sale

Sale
$294,914
DeedBook 4186, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2000