Skip to content

124 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block4201
Lot92
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4205

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
25%
Improvement Value:$290,900
75%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,995+2.0%
2024$11,755+3.2%
2023$11,395+1.4%
2022$11,237+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 6281, Page 352Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6022, Page 596

Property Sale

Sale
$436,000
DeedBook 4810, Page 37

Property Sale

Sale
$322,528
DeedBook 4158, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2000