Skip to content

7 Brandon RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$233,500
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block4401
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class18
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,669
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
40%
Improvement Value:$198,000
60%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,227+2.0%
2024$10,022+3.2%
2023$9,715+1.4%
2022$9,580+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 2571, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1962