Skip to content

155 Federal City RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block4401
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,047
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
36%
Improvement Value:$218,900
64%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+2.0%
2024$10,450+3.2%
2023$10,130+1.4%
2022$9,989+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,047DeedBook 6352, Page 1138Recorded12/20/2018

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 2857, Page 323

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2298, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1968