Skip to content

9 Penlaw RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 29, 2001

Property Information

Block5602
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,078
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
39%
Improvement Value:$197,100
61%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,010+2.0%
2024$9,809+3.2%
2023$9,509+1.4%
2022$9,376+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4127, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1966