Skip to content

15 Larkspur LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1970

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block4402
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
30%
Improvement Value:$306,800
70%
Total Assessment$438,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,585+2.0%
2024$13,313+10.1%
2023$12,093+1.4%
2022$11,924+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,750DeedBook 6445, Page 824Recorded6/22/2021

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,750DeedBook 6219, Page 342Recorded5/26/2015

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 3824, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1970