Skip to content

13 Pembroke CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block4601
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,667
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
35%
Improvement Value:$238,300
65%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,342+8.5%
2024$10,456+3.2%
2023$10,136+1.4%
2022$9,994+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,667DeedBook 6529, Page 844Recorded7/25/2023

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 6173, Page 154Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 4718, Page 190

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 3414, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1979