Skip to content

195 Spring Beauty DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 19, 1998

Property Information

Block4403
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class18
Description1SB G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,223
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
31%
Improvement Value:$287,900
69%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,987+2.0%
2024$12,727+3.2%
2023$12,337+1.4%
2022$12,165+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3380, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1967