Skip to content

10 Pembroke CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block4601
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,394
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
35%
Improvement Value:$212,800
65%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,211+2.0%
2024$10,007+3.2%
2023$9,700+1.4%
2022$9,565+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 6196, Page 984Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 4049, Page 83

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2903, Page 301

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2283, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1979