Skip to content

2 Charles WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block4701
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,450
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
34%
Improvement Value:$233,900
66%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,979+2.0%
2024$10,760+3.2%
2023$10,430+1.4%
2022$10,285+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 6138, Page 798

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 3091, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1979