Skip to content

16 Pembroke CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1992

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block4601
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,212
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
36%
Improvement Value:$218,100
64%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+2.0%
2024$10,365+3.2%
2023$10,047+1.4%
2022$9,907+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 6254, Page 1067Recorded7/1/2016

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 6183, Page 1768Recorded12/5/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2627, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2380, Page 863