Skip to content

46 Franklin Corner RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block5001
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,444
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
41%
Improvement Value:$174,300
59%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077+2.0%
2024$8,895+3.2%
2023$8,623+1.4%
2022$8,503+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft1,444DeedBook 6454, Page 1494Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5990, Page 477

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4343, Page 123

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 2978, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1940