Skip to content

997 Lenox DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block5101
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
Description3 STORY BLDG
Dwellings1
ZoningRD-2
Sq Footage---
Acreage10.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,750,000
21%
Improvement Value:$6,578,800
79%
Total Assessment$8,328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$258,026-16.0%
2024$307,319-5.1%
2023$323,730+1.4%
2022$319,220+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$13,700,000
DeedBook 6166, Page 112

Property Sale

Sale
$12,000,000
DeedBook 3351, Page 116

Property Sale

Sale
$850,720
DeedBook 2399, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1987