Skip to content

993 Lenox DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block5101
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningRD-2
Sq Footage---
Acreage9.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,723,800
19%
Improvement Value:$7,517,000
81%
Total Assessment$9,240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$301,770-12.8%
2024$345,943-24.2%
2023$456,165+1.4%
2022$449,810+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$19,800,000
DeedBook 6166, Page 91

Property Sale

Sale
$14,000,000
DeedBook 3351, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$787,840
DeedBook 2348, Page 149