Skip to content

3990 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block5101
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5108

Building Details

Building Class16
Description1SST G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage1,200
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
66%
Improvement Value:$74,200
34%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+2.0%
2024$6,643+3.2%
2023$6,439+1.4%
2022$6,350+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6266, Page 803Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$154,500

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6192, Page 1668Recorded5/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920