Skip to content

10 Coach DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block5301
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,148
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,800
24%
Improvement Value:$401,800
76%
Total Assessment$531,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,469+2.0%
2024$16,139+3.2%
2023$15,645+1.4%
2022$15,427+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft3,148DeedBook 6195, Page 16Recorded6/12/2014

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983