Skip to content

13 Coach DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block5301
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,413
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
27%
Improvement Value:$349,300
73%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,874+2.0%
2024$14,576+3.2%
2023$14,129+4.1%
2022$13,567+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$539,900
Sq Ft3,413DeedBook 6402, Page 349Recorded4/21/2020

Property Sale

Sale
$438,100
Sq Ft3,413DeedBook 6385, Page 1037Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4090, Page 170

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983