Skip to content

103 Bergen StLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block5605
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5601

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,422
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
32%
Improvement Value:$286,700
68%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,058+2.0%
2024$12,797+3.2%
2023$12,405+1.4%
2022$12,232+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft2,422DeedBook 6406, Page 1053Recorded6/22/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2516, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1989