Skip to content

21 Monroe AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1939

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 21, 2001

Property Information

Block5702
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,864
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
36%
Improvement Value:$256,200
64%
Total Assessment$398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,358+2.0%
2024$12,111+3.2%
2023$11,740+1.4%
2022$11,576+16.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 4142, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1939