Skip to content

17 Hendrickson RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1938

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Jul 10, 1992

Property Information

Block5702
Lot1
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class29
DescriptionCONDO
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$320,400
78%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,714+2.0%
2024$12,460+3.2%
2023$12,078+1.4%
2022$11,910+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 2608, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1938