Skip to content

33 Green AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block5703
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,766
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
36%
Improvement Value:$283,500
64%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,727+2.0%
2024$13,453+3.2%
2023$13,040+1.4%
2022$12,859+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,766DeedBook 6471, Page 914Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2661, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1950