Skip to content

23-29 George StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1967
Apartment

Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
Dec 18, 2007

Property Information

Block5703
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class---
Description2SB 10 UNIT APT
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage8,656
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
32%
Improvement Value:$531,100
68%
Total Assessment$781,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,198+2.0%
2024$23,714+3.2%
2023$22,988+1.4%
2022$22,668+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,275,000
DeedBook 5780, Page 97

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 4765, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1967