Skip to content

24-30 George StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block5708
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class---
Description2SB 7UNIT APT.
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage7,616
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
23%
Improvement Value:$597,800
77%
Total Assessment$772,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,941+2.0%
2024$23,462+3.2%
2023$22,744+1.4%
2022$22,427+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000
Sq Ft7,616DeedBook 6462, Page 118Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 5360, Page 71

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5171, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1960