Skip to content

47 Craven LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block5703
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,628
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
41%
Improvement Value:$193,400
59%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,843-0.5%
2024$9,891+3.2%
2023$9,588+1.4%
2022$9,455+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,628DeedBook 6521, Page 334Recorded4/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952