Skip to content

27 Cold Soil RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1953

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 8, 2006

Property Information

Block6301
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,599
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
37%
Improvement Value:$219,400
63%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+2.0%
2024$10,544+3.2%
2023$10,221+1.4%
2022$10,079+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5452, Page 199

Property Sale

Sale
$204,500
DeedBook 2639, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1953