Skip to content

74 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block5703
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,560
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
47%
Improvement Value:$147,800
53%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+2.0%
2024$8,416+3.2%
2023$8,158+1.4%
2022$8,044+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929