Skip to content

13 James StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block5710
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,518
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
47%
Improvement Value:$129,500
53%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+2.0%
2024$7,450+3.2%
2023$7,222+1.4%
2022$7,122+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6569, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1920