Skip to content

63 Green AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block5703
Lot93
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
DescriptionDARIEN RH
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
32%
Improvement Value:$279,800
68%
Total Assessment$410,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,717+2.0%
2024$12,463+3.2%
2023$12,081+1.4%
2022$11,913+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4690, Page 27

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3006, Page 341

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2550, Page 449

Property Sale

Sale
$170,440
DeedBook 2317, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1985