Skip to content

14 Marvin CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block3014
Lot111
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionBEAUFORT
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,325
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
25%
Improvement Value:$247,200
75%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+2.0%
2024$9,988+3.2%
2023$9,682+1.4%
2022$9,548+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500
Sq Ft2,325DeedBook 6430, Page 1135Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6003, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1981