Skip to content

2571 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Last Sale Price
$351,919
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block5704
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,516
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
34%
Improvement Value:$222,700
66%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397+2.0%
2024$10,189+3.2%
2023$9,877+1.4%
2022$9,739+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$351,919

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 6184, Page 816Recorded12/12/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5872, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1900