Skip to content

6 George StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block5707
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage2,086
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
35%
Improvement Value:$235,800
65%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,236+2.0%
2024$11,012+3.2%
2023$10,674+1.4%
2022$10,526+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 2856, Page 73

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2625, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1931