Skip to content

2579 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1810

Last Sale Price
$418,500
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block5707
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage2,399
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,700
33%
Improvement Value:$235,300
67%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812+2.0%
2024$10,596+3.2%
2023$10,271+1.4%
2022$10,128+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$418,500

From:

To:

Sq Ft2,399DeedBook 6369, Page 1260Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 5710, Page 178

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3582, Page 74

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2413, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1810