Skip to content

70 Phillips AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Date
Aug 31, 2009

Property Information

Block5710
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORAGE GARAGE
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage384
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
86%
Improvement Value:$22,100
14%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,861+2.0%
2024$4,763+3.2%
2023$4,618+1.4%
2022$4,553+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950