Skip to content

84 Phillips AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1953

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block5710
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage441
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
68%
Improvement Value:$52,000
32%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,988+2.0%
2024$4,888+3.2%
2023$4,738+1.4%
2022$4,672+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 6172, Page 1112

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 5074, Page 164

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 4477, Page 289

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3401, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1953