Skip to content

Shirley Lane J-5Lawrence Township, NJ 08648

Built 1978

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Aug 13, 2009

Property Information

Block6005
Lot149
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class37
Description2SBF END TNHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,396
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
29%
Improvement Value:$145,900
71%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,366+2.0%
2024$6,239+3.2%
2023$6,048+1.4%
2022$5,964+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 6016, Page 486

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 2408, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1978