Skip to content

17 Easton CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block6006
Lot1
QualifierC103
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO - 5
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,628
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
25%
Improvement Value:$194,800
75%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+2.0%
2024$7,888+10.7%
2023$7,125+1.4%
2022$7,026+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,628DeedBook 6508, Page 262Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 6318, Page 708Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6049, Page 251

Property Sale

Sale
$144,273
DeedBook 2541, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1987