Skip to content

57 Cliveden CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block6006
Lot1
QualifierC070
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO - 5
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,628
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
25%
Improvement Value:$195,200
75%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061+2.0%
2024$7,900+10.7%
2023$7,137+1.4%
2022$7,037+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,628DeedBook 6489, Page 1482Recorded6/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1987