Skip to content

56 Danielle CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block6007
Lot2
QualifierC044
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO - 4
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,677
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
26%
Improvement Value:$180,500
74%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,453+6.5%
2023$7,001+1.4%
2022$6,904+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$314,000
Sq Ft1,677DeedBook 6434, Page 775Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$181,990
DeedBook 2447, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1987