Skip to content

1 Ashleigh DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1990

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jan 23, 2015

Property Information

Block6401
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage2,994
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
30%
Improvement Value:$379,700
70%
Total Assessment$540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,729+2.0%
2024$16,394+3.2%
2023$15,892+1.4%
2022$15,671+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,994DeedBook 6221, Page 992Recorded6/24/2015

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 3620, Page 166

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2561, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1990