Skip to content

23 Van Kirk RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1976

Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block6401
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6404

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,441
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
31%
Improvement Value:$412,100
69%
Total Assessment$597,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,511+2.0%
2024$18,140+3.2%
2023$17,584+1.4%
2022$17,339+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976