Skip to content

120 Cold Soil Rd(Block 6401 Lot 116)Lawrence Township, NJ 08648

Built 1800
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 1994

Property Information

Block6401
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6403

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings2
ZoningEP-1
Sq Footage6,616
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
28%
Improvement Value:$678,600
72%
Total Assessment$938,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,078+2.0%
2024$28,496+3.2%
2023$27,623+1.4%
2022$27,238+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800