Skip to content

43 Van Kirk RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block6401
Lot120
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6404

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,794
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
25%
Improvement Value:$545,500
75%
Total Assessment$727,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,538+2.0%
2024$22,087+20.9%
2023$18,273+1.4%
2022$18,019+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft3,794DeedBook 6467, Page 1069Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2761, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1962