Skip to content

3 Anderson LanePrinceton, NJ 08540

Built 1984

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block6401
Lot125
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6404

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,423
Acreage2.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,700
34%
Improvement Value:$422,000
66%
Total Assessment$641,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,880+2.0%
2024$19,482+3.2%
2023$18,885+1.4%
2022$18,622+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,423DeedBook 6358, Page 1461Recorded2/22/2019

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4545, Page 70

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 2851, Page 1

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 2381, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1984