Skip to content

506 Bergen StLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$588,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block6401
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,054
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
28%
Improvement Value:$321,100
72%
Total Assessment$448,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,907+2.0%
2024$13,629+3.2%
2023$13,211+1.4%
2022$13,027+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$588,000
Sq Ft3,054DeedBook 6440, Page 1355Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$109,165
DeedBook 3571, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1983