Skip to content

8 Registry DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$534,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block6401
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,318
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
28%
Improvement Value:$415,100
72%
Total Assessment$573,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,755+2.0%
2024$17,399+3.2%
2023$16,866+1.4%
2022$16,631+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$534,000

From:

To:

Sq Ft3,318DeedBook 6277, Page 1866Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 4365, Page 114

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 2708, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 2540, Page 736