Skip to content

4 Registry DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1990

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block6401
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,921
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
25%
Improvement Value:$469,500
75%
Total Assessment$625,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,387+3.6%
2024$18,720+3.2%
2023$18,147+1.4%
2022$17,894+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft3,921DeedBook 6416, Page 1132Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$443,412
DeedBook 2520, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1990