Skip to content

1 Indian RunLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block6401
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,146
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
28%
Improvement Value:$403,900
72%
Total Assessment$560,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,358+2.0%
2024$17,011+3.2%
2023$16,490+1.4%
2022$16,260+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000

From:

To:

Sq Ft3,146DeedBook 6338, Page 268Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$394,796
DeedBook 2436, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1987