Skip to content

6 Indian RunLawrence Township, NJ 08648

Built 1988

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block6401
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,306
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
26%
Improvement Value:$428,300
74%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,123+2.0%
2024$16,780+3.2%
2023$16,266+1.4%
2022$16,039+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,090,000
Sq Ft3,306DeedBook 6561, Page 727Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$651,500
DeedBook 5943, Page 215

Property Sale

Sale
$672,000
DeedBook 5640, Page 24

Property Sale

Sale
$403,979
DeedBook 2429, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1988